top of page

Prvý ročník bakalárskeho štúdia

 

V prvom ročníku poslucháč realizuje tieto cvičenia: Pracovný postup, Štúdia prostredia a Autorský ročníkový film.

Postup práce

 

Táto téma, či filmový „postup“ sa v rozličnej miere objavuje v takmer každom filme. Vychádzajúc z prirodzenej dynamiky života - vždy sa niečo deje, človek je tvor tvorivý, aktívny, venuje sa rôznorodým činnostiam. Tieto činnosti majú preň vždy konkrétny význam, nejestvujú iba izolovane, ale sú súčasťou sveta jednotlivca.

Zadanie:

3 - 5 minútová filmová etuda realizovaná záberovou technológiou. Poslucháč pred nakrúcaním odovzdáva a konzultuje krátky námet a technický scenár. Cvičenie je bez slov. Vo zvukovej rovine filmu môžu byť atmosféry, ruchy, vnútrozáberová hudba.

Cieľom cvičenia je:

  • pochopiť základy filmovej reči (zmysluplné využitie veľkosti záberov, náväznosť pohybu, časovú skratku, jednota miesta, deja, pohybu...)

  • naučiť sa hľadať kontexty a nové významy v naoko jednoduchej činnosti

  • objaviť filmový charakter, teda človeka, ktorý je autentickým vykonávateľom zobrazovanej činnosti

  • pokúsiť sa začleniť do filmu pozorovanie autentického prostredia, hľadať špecifickosť zobrazovaného.

  • pokúsiť sa o vlastný tvorivý výraz

Ukážky krátkych pracovných postupov:

Štúdia prostredia

Maximálne 7 minútová filmová etuda realizovaná záberovou technológiou. Poslucháč pred nakrúcaním odovzdáva a konzultuje explikáciu, námet a technický scenár. Úlohou poslucháča je filmovými prostriedkami charakterizovať ľubovoľné, priestorovo ohraničené prostredie, v ktorom dochádza k rôznorodým ľudským interakciám.  Dôraz sa kladie na observáciu ľudského konania, udalostí, priestorov. Okrem základov filmovej reči poslucháč pracuje so štruktúrou diela, dramaturgickou stavbou, vývojom motívov, charakterov. Cvičenie je bez slov.

Ukážka štúdie prostredia:

Portrét človeka

Z emailu pedagóga:

Ahojte,

tu je zadanie na cvičenie Portrét človeka

dĺžka 8 - 13 minút
Obmedzenie -  v cvičení nepoužívajte komentár, vysvetľujúce výpovede, či už na kameru (synchrón), alebo mimo obraz. Prípadné archívne materiály sa pokúste minimalizovať, resp. používajte ich iba, ak vychádzajú z témy a reálnych okolností. Nie je cieľom realizovať filmovú wikipédiu, ani oral history (atď.) ale:

Pokúsiť sa zachytiť človeka v kontexte jeho prítomného života, čoho je aktuálne súčasťou. Čomu čelí, aké dilemy jeho život sprevádzajú, prípadne aký postoj sa snaží zaujať... To znamená, prvý krok je TEMATIZOVAŤ ľudský príbeh, život - tak ako ho vidíte Vy. Hľadať trecie miesta (kto, alebo čo je antagonista a kto, alebo čo je protagonista). Dokumentárny film patrí medzi DRAMATICKÉ umenia, to znamená, že zobrazuje drámu. Malú, veľkú, banálnu, ohurujúcu... Niečo je s niečím v konflikte.

Hľadajte filmové vyjadrenia. To znamená klaďte dôraz predovšetkým na obrazové rozprávanie, budovanie atmosféry, zobrazovanie reality, ktorá sa pod vašimi rukami premení na význam, asociáciu, ideu - ktorú je divák schopný čítať. Sledujte človeka v situačnosti (tu je samozrejme verbalita možná), v jeho interakciách s jeho okolím, jeho ľuďmi, či cudzími ľuďmi.

Na záver: existujú isté schémy, aké ste v videli, v kine, v TV, na hodine. Chcel by som prízvukovať, že formálne a štylisticky máte (napriek tým pár obmedzeniam) naozaj široké možnosti. Zjednodušene - od verizmu, bezzásahovej observácie - až po štylizáciu, inscenáciu, experimentovanie, extrémne výtvarné poňatie a podobne. Záleží len na Vašom videní a samozrejme na tom, ako forma bude spolupracovať s obsahom.

Cvičenie realizujeme v rámci tímoviek, pán Oparty Vám pridelí študentku, študenta produkcie a Vy si zvolíte zvyšný štáb. Predovšetkým ide o kameru, strih, zvuk a scenáristiku. Nerobte, prosím, tie filmy sami.
Priberte scenáristov na obhliadky, rozprávajte sa s nimi o téme a o človeku, ale trebárs aj o filmových referenciách. O čomkoľvek, čo Vám pomôže lepšie porozumieť veci. Rozsah vašej spolupráce je na Vás, samozrejme, je dôležité, aby to bolo zmysluplné.
Ďalšie profesie sú študenti z vizuálnych efektov, ktorí Vám pomôžu s grafikou titulkov, farebnými úpravami, prípadne s retušami, stabilizáciou - ak náhodou by ste niečo také potrebovali.

toľkoto

Marek Šulík

Voľné príklady filmov:

Ocet, rež. Vít Klusák

Ivan Martin Jirous - 23 záběrů, rež. Helena Papírniková

1.35, rež. Milan Balog

bottom of page